Meblowanie światłem – jak stworzyć przytulną atmosferę w miejscu pracy?

  • Home
  • >
  • Meblowanie światłem – jak stworzyć przytulną atmosferę w miejscu pracy?
lampy biurowe wiszące
25 kwietnia 2019

Praca to miejsce, w którym spędzamy większą część dnia. Z kolei światło jest jednym z głównych czynników mających wpływ na jakość wykonywanych obowiązków. Miejsce pracy powinno kojarzyć się także z przyjemną atmosferą. Jak to połączyć? Doskonałą metodą jest meblowanie światłem. To zasada, według której np. lampy biurowe wiszące nie mogą być jedynym źródłem światła w biurze.

Meblowanie światłem, czyli czym to się je, a raczej patrzy

Światło w pracy powinno być z jednej strony funkcjonalne i praktyczne, ale do tego ma wyglądać nowocześnie, szczególnie jeżeli chodzi o biura, które są pomieszczeniami tzw. pracy stałej. Wybierając odpowiednie oświetlenie, trzeba przede wszystkim pomyśleć o tym, jaki firma ma metraż, ile liczy pracowników, jakie wykonują oni obowiązki, jak dużo jest pomieszczeń i jak wygląda ich wyposażenie. Następnie należy oszacować, ile źródeł światła potrzebujemy, by pracownicy mogli efektywnie pracować. Światło w miejscu pracy nie może być bowiem ani za jasne, ani za ciemne. Dlatego trzeba zastosować zarówno światło kierunkowe, jak i rozproszone (podział wg rozchodzenia się światła).

Jeżeli chodzi o funkcje światła to mamy:

  • Oświetlenie ogólne, czyli rozproszone i najczęściej główne. W przypadku biura stosuje się np. lampy sufitowe biurowe;
  • Oświetlenie zadaniowe, które tworzy strumień światła skupiony na ograniczonym obszarze- np. biurku. Jest nastawione na wykonywanie konkretnych zadań w jednym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem w miejscu pracy są w tym przypadku lampy biurkowe stojące;
  • Oświetlenie nastrojowe odpowiada z kolei za przytulną atmosferę. Zmiękcza kontrasty pomiędzy oświetleniem ogólnym a zadaniowym. Ponadto podkreśla konkretne obiekty- np. logo firmy oraz rozświetla przestrzeń dookoła. Można tę funkcję połączyć z modnym designem i zdecydować się np. na nowoczesne lampki na biurko lub lampami pośrednimi.

Lampy biurowe wiszące, stojące czy sufitowe — co wybrać?

Przy wyborze odpowiednich lamp do biura, trzeba podzielić pomieszczenie na strefy. Z pewnością odpowiednio należy doświetlić miejsce, gdzie pracownicy wykonują swoje obowiązki. Trzeba oczywiście zadbać o światło ogólne. W tym przypadku sprawdzą się np. lampy biurowe wiszące, przy czym muszą one przepuszczać światło oraz odpowiednio je rozpraszać. Ponadto przy każdym stanowisku pracy- nie tylko biurku, ale i tam, gdzie znajduje się ksero lub drukarka- muszą się znaleźć lampy biurkowe stojące. Jeżeli zależy nam na nowoczesnym charakterze biura, można w tym przypadku zdecydować się nowoczesne lampki na biurko lub wiszące.

Oświetlenie w biurze ma być funkcjonalne, ale jest to także istotny element dekoracyjny. Dlatego warto w miejscu, gdzie pracownicy wykonują swoje obowiązku, zdecydować się także na lampy sufitowe biurowe (np. plafony), które emitują rozproszone światło. Inne rozwiązania to np. systemy szynowe, linie świetlne, czy panele świetlne oraz oświetlenie podłogowe.

Pozostaje jeszcze m.in. korytarz, który jest swego rodzaju drogowskazem w biurze. Pracownicy w tym miejscu nie powinni męczyć sobie dodatkowo wzroku. Dlatego, jeśli chodzi o oświetlenie, to dobrze sprawdzą się kinkiety, plafony lub lampy podłogowe. Takie rozwiązanie będzie również tworzyło przyjazną atmosferę w salce konferencyjnej, gdzie ponadto muszą znaleźć się lampy biurowe wiszące lub lampy biurkowe stojące. Chodzi o to, aby dobrze doświetlony był stół konferencyjny.

 

 

meblowanie światłem

 

Z kolei w aneksie kuchennym oraz przestrzeni sanitarnej najlepszym rozwiązaniem będą lampy sufitowe np. oprawy rastrowe i punktowe doświetlenie np. nad zlewozmywakiem w kuchni, czy lustrem w toalecie. I ostatnia propozycja. W biurach regułą stają się tzw. wypoczywalnie, czy strefy relaksu. To doskonałe miejsca do tego, aby pracownicy mogli poczuć się przytulnie w miejsce pracy. Dlatego najlepiej, jeżeli w tego typu pomieszczeniach zamontujemy oświetlenie nastrojowe rozproszone. Efekt ten można uzyskać poprzez lampy ścienne lub boczne kinkiety świecące światłem odbitym, które dają efekt delikatnego półmroku.